Nováčci

Vážení rodiče budoucích či nových skautů, zájemci o členství a nováčci, právě jste se dostali na stránku určenou právě Vám. Na následujících řádcích se dozvíte pár užitečných informací o skautingu, našich oddílech a o tom, jak se do jednoho oddílu přihlásit. Pokud se tedy chcete přihlásit do skautského oddílu a vydat se s námi za dobrodružstvím, či snad Vaše ratolest přišla s přáním stát se skautem, čtěte dále.

A kdyby snad stránka na některé Vaše dotazy neodpověděla, neváhejte kontaktovat některého z vedoucích oddílů. Rádi Vám na vše odpovíme.

Co to vlastně je, ten skauting?

Skauting je parta 40 miliónů lidí ze všech koutů světa, kteří sdílejí stejné hodnoty a ideály. Totiž, že každý člověk může svou prací a snahou zlepšit svět a že má smysl hájit pravdu. I ten nejmladší může pomáhat lidem a přírodě kolem sebe a zajistit, že se nám tu bude žít lépe. A právě v tomto duchu skautští vedoucí po celém světě vychovávají své mladé svěřence — aby pomáhali ostatním, spolupracovali, cenili si přírody, uměli se o sebe postarat za všech možných okolností a aby měli zejména zájem pracovat na sobě samých.

To všechno je skauting. Ale hlavně je to dobrodružství, zábava, kamarádi a možnost naučit se něco nového.
Skauti při lakrosuLanové překážky

Skauting vznikl před více než sto lety v Anglii a velmi rychle se rozšířil do všech koutů světa (skauti neexistují pouze v 6 státech) a neustále se rozrůstá, vyvíjí a jde s dobou. Jedná se o největší hnutí pro mladé na světe. Junák – svaz skautů a skautek ČR, jakožto člen světových skautských organizací, je také největší dětskou organizací v České republice (v ČR je již přes 50 tisíc skautů a skautek).

Pokud máte zájem dozvědět se další podrobnosti o Junáku a skautingu jako takovém, doporučujeme navštívit oficiální stránky Junáka, kde je vše vysvětleno mnohem podrobněji.

Kde a kdy jsou schůzky

Všechny naše oddíly mají klubovnu v areálu střediska, který se nachází na adrese Nazaret 1297, kousek od Domova důchodců (viz mapka níže). V areálu máme velké hřiště i prostornou halu, kde je možné konat program i při nepřízni počasí.

Nazaret 1297, Čáslav

Oddíly se schází během školního roku jednou týdně na schůzku, o prázdninách se schůzky nekonají. Víkendové akce jsou většinou jednou do měsíce, na ně s předstihem upozorňujeme zde na stránkách i letáčky, které děti dostávají.

V současné době máme dva oddíly pro mladší členy. Těmi jsou:

1. oddíl skautů a skautek, je určen žákům 1. a 2. stupně ZŠ. Oddíl má schůzky každý pátek od 16:00 do 18:00 hodin. Děti jsou v oddíle organizované do skupinek (družin) dle věku (pro 1. a 2. stupeň ZŠ). Tím můžume připravit každé skupině vhodný program, který pro ně bude zajímavý a přínosný.

5. oddíl Benjamínků (předškoláků) pro děti od 4 do 6 let se schází každou úterý od 16 do 18 hodin.

5. oddíl Starší – Bubo Bubo – pro děti od 6 do 12 let, schůzky mají každou středu od 16 do 18 hodin.

Jak se přihlásit

Pokud máte zájem o členství, není nic jednoduššího, než přijít na některou z našich schůzek (ideálně na schůzku oddílu odpovídající věkové kategorie) a vyzkoušet si vše na vlastní kůži. Vedoucím Vám rádi zodpoví všechny otázky, děti si mohou užít schůzku. Takto je možné absolvovat několik schůzek. Teprve až se nový člen — nováček — rozhodne, že chce v oddíle zůstat dostane od nás přihlášku a další potřebné věci.

Co bude nový člen všechno potřebovat?

Členství ve skautu není příliš nákladné, jen jednou za rok je potřeba uhradit registrační poplatek, v jehož ceně je časopis pro děti a pojištění na akce. Zbytek peněz je potom využit na pokrytí provozních nákladů apod. Ačkoliv se tento poplatek může s časem měnit, snažíme se ho držet na rozumné úrovni. V posledních letech poplatek činil 850 Kč. To je v podstatě vše co je třeba uhradit, aby dítě mohlo chodit na skauta. Další položkou jsou potom účastnické poplatky na jednotlivé akce – ty se však různí dle délky akce, místa konání apod. Nejsou výjimkou akce zcela zdarma či s minimálním poplatek (za lístek na vlak), tábor jakožto největší akce v roce pak stojí mezi 3500 – 4000 Kč.

Pomůcky na schůzky se v oddílech mohou různit. V obou případech je ale dobré, aby si každý člen oddílu nosil věci na psaní (tužku a blok), jelikož je využije při různých hrách. Oblečení by mělo být pohodlné a nemělo by vadit, že se zašpiní. Se dětmi jsme často venku a tak není těžké se v herním zápalu trochu umazat.

Na výpravy je potom vhodné mít malý batůžek či brašnu. Vhodné jsou i pevnější boty, které snadno nepromoknou. Na delší akce je potom potřeba karimatka a spacák, případně i větší batoh, kam se dá sbalit více věcí. Batoh a boty jsou velmi důležité a pokud bude dítě skaut bavit, doporučujeme nějaké kvalitnější pořídit. Z dalšího vybavení lze potom zmínit jídelní misky (ideálně z kovu, pro odolnost a možnost na nich vařit) a nůž (stačí i zavírací). Jako oblečení je nejvhodnější pohodlný oděv v přírodních barvách, který v přírodě splývá a nevadí, když se umaže.

Samotnou kapitolou je potom skautský kroj — není povinnou součásti, ale pokud děti skaut baví a chtějí v něm zůstat, doporučuje zvážit jeho pořízení. Vzhledem k vyšší ceně košile a dalších součástek kroje (cca 800 Kč) nedoporučujeme kroj kupovat ihned po nástupu dítěte do oddílu. S pořízením kroje Vám rádi poradíme a pomůžeme.

Každý vedoucí Vás upozorní na případné další potřebné vybavení, pokud nějaké je.